Nauka walki szablą i staropolska sztuka krzyżowa

Posted on 5 stycznia, 2020 by - Blog

[Nauka walki szablą i staropolska sztuka krzyżowa

Szabla jest obiektem nierozerwalnie związanym z polską tradycją narodową. Pojawia się w pieśniach, wierszach, literaturze, a jednocześnie jest to symbol mało znany w dzisiejszych czasach. Batorówki, zygmuntówki, janówki, szable husarskie, smyczki, ordynki, serpentyny i wiele, wiele innych, to nie tylko sama broń, ale bardzo rozwinięta tradycja kultury szermierczej, nierozerwalnie wpleciona w historię naszego kraju oraz całej Europy. Z tą tradycją przybliżoną dzięki naszym wieloletnim badaniom nad polską sztuką walki zapoznać się można na naszych warsztatach w Warszawie.

Szabla polska w Centrum Dawnych Sztuk Walk

Warsztaty szabli polskiej w CDSW to nasza wyjątkowa edycja spotkań, którą prowadzimy regularnie z odstępem około jednego miesiąca. Trzyczęściowy charakter umożliwia nam zwięzłe omówienie i opracowanie szerokiego materiału jakim jest szermierka nasza rodzimą bronią. Na naszych zajęciach ćwiczymy nie tylko kanoniczne podstawy występujące w każdej szkole sztuk walki, czyli w jaki sposób ciąć oraz jak do tego cięcia doprowadzić dystansem. Są one podzielone na edycje, posiadające różne tematy uzupełniające, które to przedstawiają ciekawe rozwiązania stosowane przez naszych przodków nie tylko w samej szermierce ale także w samej metodyce nauczania.

Dodatkowo każdy z warsztatów ma swój temat przewodni, dzięki któremu staramy się przybliżyć jakiś istotny element stylu naszej szkoły. Począwszy od bardzo dokładnego przećwiczenia prowadzenia ostrza do prawidłowego cięcia, po rozbudowane sekwencje ruchów pochodzące z konkretnej pozycji literatury specjalistycznej danego okresu. Często tez porównujemy różne systemy, które mogły wpłynąć, lub same posiadać wpływy naszej rodzimej szermierki.

Szeroki wachlarz możliwości zamykają nasze bloki, według których prowadzimy nasze zajęcia, ponieważ nie tylko uczymy samej walki, ale także na naszych zajęciach można ćwiczyć cięcia na specjalnie przygotowanych celach, które uczą nas postępować w sposób kontrolowany i świadomy z ostrą bronią.

Informacji o kolejnych edycjach seminarium szukajcie na fanpage Centrum Dawnych Sztuk Walk i Projektu Silkfencing. Pamiętajcie, że sala ma ograniczoną powierzchnię i zawsze warto się z wyprzedzeniem zapisać.

Serdecznie Was zapraszamy!