LARP, chambery i gry bitewne co to tak właściwie jest?

Posted on 17 lutego, 2020 by - Blog

Dla wielu naszych adeptów zainteresowanie walką mieczem wcale nie zaczęło się od fascynacji historią czy współczesną szermierka a od książek i filmów fantasy. Wielu z nich też w czasach młodości grało w gry RPG ( np. Warhammer, Kryształy Czasu, Śródziemie) czy systemy bitewne ( np. Warhammer Fantasy Battle). Gry LARP są pewnym rozwinięciem tych zainteresowań. W nich już nie tylko wcielamy się w swoją postać wygodnie siedząc w fotelu i wsłuchując się w opowieść Mistrza Gry (osoba przygotowująca i opowiadająca historię) ale też przebieramy się i opuszczamy wygodny kąt. Jest to niezwykle rozwijające hobby gdzie można się sprawdzić aktorsko ( odgrywając różne często trudne sceny), fizycznie ( największe gry odbywają się często w trudnym terenie i trwają po kilka dni), czy choćby manualnie przy przygotowywaniu sobie strojów.

LARP-y bitewne

Ostatnim czasie za sprawa Battlequesta furorę zrobiły Larpy Bitewne. I choć sam Battlequest jest już zakończonym projektem to uruchomił lawinę nowych gier bitewnych osadzonych w uniwersum Warhammera ( Krwawa Knieja, Mroczna Knieja, Zweihander).Gry bitewne mają tą specyfikę, że jak sama nazwa wskazuje główny punkt ciężkości w nich postawiony jest na element wojenny i choć w większości z nich jest miejsce na postacie niebojowe to jednak zawsze są one bardziej elementem tła niż głównego scenariusza. Na większości tych gier jest także położony duży nacisk na jak najdokładniejsze odwzorowania świata  co przekłada się na wysokie wymagania dotyczące strojów i używanego wyposażenia obozowego. Bywa to pewnym problemem dla wielu uczestników choć wiele grup zorganizowanych chętnie pomaga swoim nowym członkom. Tak tez jest w CDSW! Jeżeli chcecie pojechać na Zweihandera jako Bretończyk to rozważcie dołączenie do działającej przy centrum Kompanii Białego Gryfa. Serdecznie zapraszamy także osoby zupełnie nowe:) Jeżeli chcielibyście znaleźć więcej informacji o tej formie zapraszamy na portal poświęcony BattleLarp.

Chambery czyli inny punkt ciężkości

Chambery to umowna nazwa dla gier rozgrywanych w jednym pomieszczeniu. Choć przed laty charakteryzowały się one dosyć luźnym podejściem do elementu wizualnego to ostatnio coraz więcej takich gier także wymaga dobrego stroju.  W odróżnieniu od gier bitewnych charakterystyczne dla chmberów jest bardzo często skupienie się na wątkach emocjonalnych a nie aspekcie bitewnym. Wiadomo małe ciasne pomieszczenia rzadko umożliwiają jakieś większe potyczki. Tego typu gry w większości są też znacznie krótsze zazwyczaj trwają pomiędzy 2 a 6 godzinami i często stanowią jedną zamkniętą opowieść, dzięki czemu gracze bardzo łatwo mogą się poczuć jakby na własnej skórze przeżyli film.

Zapomniane Karczmy – Chambery w CDSW

W 2019 postanowiliśmy wykorzystać naszą salę na potrzeby prowadzenia gier LARP. Wydawało się nam, że duża przestrzeń i oświetlenie sceniczne Stalowej Areny są dobrym początkiem do stworzenia ciekawej przestrzeni na takie gry. Po długim namyśle i pierwszej próbie zdecydowaliśmy się na cały cykl gier, choć są to zupełnie odrębne opowieści to jest jeden ich punkt wspólny – fabuła zawsze rozgrywa się w karczmie, którą aranżujemy w naszym kąciku przed treningowym. Naprawdę trudno poznać naszą salę kiedy rozstawiamy wszystkie elementy – pojawiają się dodatkowe ściany, na ziemi rozciągane są dywany, ustawiamy stoły i zaplecze karczmarki a w kominku rozpalamy ogień. Ponieważ karczma zajmuje niewiele ponad 1/4 powierzchni całkowitej sali to przed wejściem do karczmy znajduje się sporo miejsca gdzie rozgrywane są elementy bojowe scenariuszy.

Wielką zaleta naszych gier jest bogate zaplecze strojów z naszej wypożyczalni dzięki czemu nowy gracz nie musi inwestować w ubiór. Dzięki temu nasza gra może być idealnym sposobem na odpowiedzenie sobie na pytanie czy chce się na poważniej grać w LARP-y.

Na dzień dzisiejszy mamy 3 autorskie scenariusze w uniwersum Wiedźmina:

  • Czarny Las
  • Wieczny Ogień
  • Dzień Targowy

Możliwe też, że wraz z nową sekcją mieczy świetlnych nie pojawi się w najbliższym czasie scenariusz inspirowany Gwiezdnymi Wojnami:)