Tarcza to kolejny element, który należy zakupić zaraz po pancerzu i mieczu. Temat ten wcale nie jest tak prosty jak by się wydawało. Wynika to z dwóch elementów. Jednym jest mnogość kształtów a drugim sam sposób wykonania.
Pierwszą decyzją jaką należy podjąć to zdecydować się do czego chcemy daną tarczę używać.
- Zazwyczaj do walk drużynowych wybiera się jak najmniejsze tarcze w owalnym kształcie z mocno wysuniętą krawędzią przeznaczoną do uderzania. Taka tarcza pozwala mocno uderzyć na dystansie równocześnie zapewniając minimalny wymagany poziom ochrony oraz utrudniając przeciwnikowi jej złapanie.
- Do walk profesjonalnych w formacie zbliżonym do Stalowej Areny większość wojowników wybiera tarcze okrągłe, które zapewniają dobrą obronę przy decyzji taktycznej o przeprowadzeniu walki bardziej pojedynkowo niż zapaśniczo. Popularne też są tarcze owalne choć z racji na wymaganą łatwość obrony zazwyczaj większe niż w bohurtach. Natomiast dla osób stawiającym głównie na element zapaśniczy i obalania przeciwników na ziemię częstym wyborem jest stalowy puklerz. Taką tarczą można łatwo manewrować i jej wielkość minimalizuje szansa, że ugrzęźnie pod przeciwnikiem w sytuacji skutecznego obalenia.
- Do walk pojedynkowych większość osób wybiera tarcze trójkątne o maksymalnym dopuszczanym na danym turnieju rozmiarze. Panuje ogólne przekonanie, że im większa tarcza tym mniej zawodnik musi machać tarczą, żeby się obronić. Zazwyczaj maksymalnym dopuszczanym rozmiarem są trójkąty 60 na 75 cm. nie zapominajmy, że cześć zawodników do pojedynków wybiera też okrąglaki.

Czy wystarczy mi jedna tarcza?
Jak widzicie już na etapie samego wyboru tarczy jest wiele elementów, które trzeba rozważyć. Ale to nie wszystko!
Kolejną ważną decyzją jest kwestia decyzji jak bardzo wytrzymała powinna być. Zwróćmy uwagę, że większość zawodników z krajowej topki ma różne tarcze na różne konkurencje i osobne tarcze treningowe. Wynika to z tego, że wraz ze wzrostem wytrzymałości tarczy rośnie ich waga co choć może być przydatne przy generowaniu siły uderzania krawędzią tarczy to jest znacznym minusem na turniejach pojedynkowych gdzie liczy się szybkość obrony. Cienka mało wytrzymała tarcza choć może rozpaść się po turnieju to dzięki swojej wadze często pozwala trzymać ją na wyciągniętej ręce zwiększając aspekt obronny oraz wykonywać szybki obrony co może przełożyć się na zdobyte podium. Pamiętaj jeżeli na razie masz zamiar kupić tylko jedną tarczę to zdecyduj się na model wytrzymały!
Sposoby na wzmocnienie tarczy
- Zwiększenie grubości sklejki – mówiąc o wytrzymałych tarczach mamy na myśli te mające od 8 mm grubości
- Obicie rantu liną – Lina włożona pod materiał znacznie zwiększa wytrzymałość na przerąbywanie tarczy
- Obłożenie tarczy większą liczbą warstw materiału – Im więcej warstw tym większa wytrzymałość. Pamiętajmy, że każda kolejna warstwa dodaje też sporo kleju, który się utwardza w trakcie schnięcia.
- Obłożenie tyłu tarczy materiałem – Warstwa materiału z tyłu pomaga w usztywnienie tarczy i także wzmacnia tarcze. Często tarcza mająca popękaną sklejkę w środku nadal działa bo trzymana jest dookoła materiałem.
- Obłożenie rantu skórą – Dodanie skóry znacznie zwiększa wytrzymałość tarcz. Pamiętajmy tyko, że skóra skórze nie jest równa. Im grubsza i twardsza tym lepiej wzmacnia. Alternatywą czasem stosowaną dla skóry jest obłożenie rantu filcem, który nasączany jest żywicą.
Sposoby zmniejszania wagi
- Zmniejszenie grubości sklejki – robiąc bardzo lekkie tarcze używa się zazwyczaj sklejek 6 mm
- Wycięcie sklejki – ponieważ zgodnie z regulaminami tarcze muszą być gięte to wykonuje się je z dwóch arkuszy sklejki. Co umożliwia pewien trik. Otóż tylną sklejkę można częściowo powycinać co wpłynie na zmniejszenie wagi. pamiętajmy tylko, że po takim zabiegu często te tarcze stają praktycznie jednorazówkami przygotowanymi z myślą o zwycięstwie w jednych ważnych zawodach.
Mocowanie imaczy
Kupując tarczę musimy także się zdecydować na sposób jej trzymania. Umiejscowienie imacza i pasków bezpośrednio wpływa na sposób operowania tarczą i jej wyważenie. Zazwyczaj stosuje się lekki skos z imaczem za centralną linią tarczy, jednak każdy powinien indywidualnie podejść do tematu i dostosować mocowanie pod swoje predyspozycje fizyczne i sposób walki.
Alternatywne sposoby mocowania tarczy
- Imacz na linii centralnej tarczy z wystającym łokciem poza tylną krawędzią tarczy. Taki chwyt znacznie zwiększa zasięg operowania tarczą ułatwiając obronę zewnętrznej strony ciała.
- Imacz i pasek wzdłuż górnej krawędzi, na taki chwyt czasem decydują się bardzo wysocy zawodnicy, którzy nie obawiają się dużej liczby ciosów w głowę ale mają problemy z obroną nóg.
- Imacz centralny w formacie puklerza. Rzadko stosowany w Polsce jednak można go spotkać u zawodników z USA gdzie sporo osób trenowało przed walkami rycerskimi ichniejszą formę LARP-ów bitewnych czyli SCA. Taki chwyt przy lekkiej tarczy umożliwia trzymanie tarczy niczym wikingowie na prostej ręce przed sobą. Wybierając taki sposób chwytu trzeba się liczyć, że sędziowie na turnieju mogą jej nie dopuścić.
Gdzie kupić tarczę?
Przede wszystkim polecamy naszych klubowych rzemieślników. A od tarcz mamy na ten moment dwóch adeptów!
Michał Zulox
Michał robi tarcze, bardzo wytrzymałe i estetycznie wykończone. Poza grubym mocnym rantem znajdziecie mosiężne gwoździki, uszyty ręcznie imacz a to wszystko ładnie zanitowane.
Są to tarcze, które mogą wytrzymać lata walk i treningów. Jednak z racji na ilość materiałów są one droższe.


Grzegorz Kraso
Grzegorz skupił się na robieniu tarcz pod turnieje. Znajdziecie u niego tarcze z cienkim skórzanym rantem, które są bardziej wytrzymałe jak i tarcze wycinane mające maksymalnie zminimalizować wagę. Grzegorz zazwyczaj mocuje imacze wojskowe.


Szukając tarczy zachęcamy żeby kontaktować się z chłopakami.
Nie możecie znaleźć ich na FB?
Piszcie do trenera on was przekieruje:)