Kilka słów wstępu
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem to jedno z największych w Europie widowisk historycznych. Od lat rekonstruuje i przybliża widzom kluczową bitwę między Zakonem Krzyżackim a Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim. W dużej mierze właśnie dzięki tej imprezie zawdzięczamy to jak szybko rozwinęły się w Polsce Sportowe Walki Rycerskie. Choć większość ludzi mówiąc Grunwald myśli o sobotniej inscenizacji to dla rekonstruktorów i sportowców rycerskich dużo ważniejsza jest pierwsza nieoficjalna cześć obchodów.
Już w poniedziałek poprzedzający bitwę zaczynają zjeżdżać się ludzie chcący poczuć się jak w średniowiecznym obozie wojskowym – rozstawiają namioty, przebierają się w stroje, palą ogniska i dobrze się bawią jeszcze bez turystów. Natomiast najciekawsze rzeczy zaczynają się od środy wraz ze startem turniejów rycerskich.
Turnieje rycerskie
- Turniej o srebrny i złoty miecz Grunwaldu – Czyli turnieje o znakomitym przygotowaniu wizualnym gdzie zawodnicy walczą na miecze długie w dwóch kategoriach zaawansowania. Turniej o złoty miecz jest uznawany polskimi mistrzostwami miecza długiego. Co ciekawe nasz trener Krzysztof Szatecki jest zawodnikiem, który najwięcej razy zdobył złoty miecz!
- Turniej o srebrny i złoty pas Grunwaldu – Czyli najbardziej prestiżowe turnieje na miecz i tarczę w dwóch kategoriach zaawansowania. Turniej o złoty pas jest uznawany polskimi mistrzostwami miecza i tarczy. Natomiast turniej o srebrny pas to największy turniej w Polsce gdzie w fazie eliminacyjnej bierze udział ponad 100 zawodników!
- Mistrzostwa walk kobiet – Turniej w zbrojach na miecz i tarczę dla kobiet. Co ciekawe nasza zawodniczka Agnieszka Lasota od początku tego turnieju jest niepokonaną mistrzynią!
- Mistrzostwa Polski „Samowtór” – Turniej walk 2vs2 gdzie nasi trenerzy Robert i Krzysztof Szateccy jako „Brothers of Steel” dopóki startowali to przez lata dominowali. To ten turniej rozpropagował na świecie tzw. turnieje Polskich Dwójek.
- Mistrzostwa Polski „Melle” – Czyli turniej walk drużynowych w formule bohurtowej – ostatnio ta formuła mocno podupadła ale były lata kiedy w tym turnieju brało udział kilkanaście drużyn z kilku różnych krajów Europy.
- Turniej włóczni i tarczy – Nowy turniej na miękką broń, który był inspiracją do wprowadzenia tej konkurencji u nas na turniejach wewnętrznych.
- Mistrzostwa Polski Niepełnoletnich – Czyli turniej przygotowywany przez nas dla niepełnoletnich uczestników Grunwaldu. Z roku na rok się rozrasta i aktualnie mamy już ponad 50 zawodników co stanowi nie lada wyczyn i daje nam wiele satysfakcji. Więcej informacji o tym turnieju znajdziecie tutaj.
- Mistrzostwa walk seniorów – Turniej na miękką broń dla zawodników powyżej 40 roku życia
Pozostałe turnieje i wydarzenia
- Turniej Piłki Średniowiecznej – Bruchenball – „Grundial 2023
- Turniej łuczniczy “O Antałek Podkomorzego”
- Turniej łuczniczy „MAESTRO”
- Turniej łuczniczy “EFENDI”
Poza turniejami odbywa się także wiele wydarzeń kulturalnych. Tegorocznego planu jeszcze nie ma ale zachęcamy do zapoznania się z zeszłorocznym, który pokazuje czego można się spodziewać – Program wydarzeń
Jak pojechać
Jako klub co roku stacjonujemy w polskiej chorągwi Podolskiej. Dzięki naszej specjalistce obozowej – Annie Szateckiej – rozstawiamy nasz własny obóz zajmujący cały jeden róg chorągwi. Mamy tam namioty, stoły, wiaty a także kuchnię polową. Taki obóz stanowi rewelacyjną bazę noclegową i miejsce spędzania wolnego czasu pomiędzy turniejami. Warto mieć własny namiot historyczny ale jeżeli nie macie to postaramy się pomieścić wszystkich chętnych w klubowych. Zachęcamy serdecznie naszych Adeptów, że jeżeli chcą zobaczyć Grunwald od środka to niech dołączają, w zeszłym roku było nas ponad 30 osób! Na poniższym zdjęciu widzicie naszych wojaków po wielkiej inscenizacji:)


Jednak, żeby można było dołączyć to należy się trochę przygotować i wysilić.
Wymagania wyjazdowe
Przede wszystkim należy pamiętać że Dni Grunwaldu to nie piknik tylko impreza rekonstrukcyjna, która ma swoje obostrzenia i wymagania od uczestników. Chcemy, żeby nasi adepci jadący tam mieli to na uwadze i dostosowali się przede wszystkim ze względu na szacunek do będących tam rekonstruktorów średniowiecza z prawdziwego zdarzenia. Pamiętajmy, że są to osoby, które cały rok przygotowują się do tych obchodów – zbierają materiały źródłowe, szyją ręcznie stroje i namioty, inwestują w meble będące replikami i poświęcają na to wszystko setki godzin czasu wolnego. To my czyli sportowcy rycerscy czy adepci CDSW chcący przeżyć jednorazowo fajną przygodę jesteśmy tam gośćmi. A rekonstrukcja historyczna ma swoje wymagania często dla osób spoza zupełnie niezrozumiałe. Dlatego też dla osób mieszkających w chorągwi przygotowany został poradnik minimalnych wymagań zwany czerwoną książeczką. Zachęcamy do pobrania i zapoznania się z nią, żeby zrozumieć podstawy stylistyki ubioru średniowiecza.
Jakie jest absolutne minimum co musi mieć adept chcący pojechać na wyjazd?
Mężczyzna
- Koszula lniana
- Gacie lniane
- Buty historyczne
- Nogawice wełniane
- Szata wierzchnia / płaszcz
Kobieta
- Lniane giezło
- Suknia wierzchnia
- Buty historyczne
Dodatkowe uwagi
- Espadryle to nie są buty historyczne, nie ma mowy też o tym, że w zgłoszeniu podacie, że będziecie chodzić boso bo dobrze wiemy, że jak się zrobi zimno wieczorem to się pojawią buty współczesne na stopach.
- Pamiętajcie w nocy bywa zimno a w obozie nie możecie założyć kurtki – musicie się przygotować na taką ewentualność i mieć szatę wierzchnią lub ewentualnie płaszcz.
- Poza tym konieczna będzie miska drewniana lub gliniana, kubek i łyżka -choć to są rzeczy, które na miejscu można od ręki kupić
- Pamiętajcie o tym, ze stroje muszą być z naturalnych materiałów o wyglądzie i kolorze przypominającym te z średniowiecza.
- Stroje księżniczek i rycerzy z wypożyczalni kostiumowych na pewno nie wejdą na grunwald!

Jak nie macie strojów zachęcamy do jak najszybszego napisania do współpracującej z nami krawcowej – Inna Rek Atelier. Jest duża szansa, że Inka będzie wstanie zdążyć na czas i przygotować dla was podstawowy strój.
LUB

Możecie też zamówić strój u wspierającej CDSW pracowni Medieval Market. Pamiętajcie, że im bliżej sezonu tym rzemieślnicy mają więcej zamówień i trudniej może być z dostaniem wszystkiego na czas.
Zgłoszenia
Jeżeli chcesz pojechać wspólnie z klubem do chorągwi to w wolnej chwili wyślij zgłoszenie na maila: robert.szatecki@gmail.com.
TYTUŁ MAILA: „Zgłoszenie Grunwald 2025”
- Imię i nazwisko
- Pesel (potrzebne do ubezpieczenia)
- Kiedy planujesz przyjechać
- Kiedy planujesz wyjechać
- Status stroju
- Czy masz gdzie spać czy potrzebujesz miejsca w namiocie klubowym
- Czy bierzesz udział w inscenizacji ( lekkozbrojny/ciężkozbrojny)
Chcę pojechać na Grunwald i walczyć czy da radę?
Do turniejów należy mieć własną zbroję dostosowaną do regulaminów, jednak do inscenizacji może wyjść prawie każdy nasz adept. Na lekkozbrojnego wystarczą rękawice, halabarda, kawałek stroju wierzchniego ewentualnie przeszywa i hełm. Jeżeli nie macie sprzętu zgłoście to trenerowi przed wyjazdem a postaramy się wam dać to co potrzebujecie jako minimum, żeby mieć możliwość wzięcia udziału w samej inscenizacji.
Dodatkowe koszty
Każda chorągiew grunwaldzka ma własną składkę, która pokrywa koszty obozowe takie jak słoma, drewno na ognisko i ogrodzenie, cenę składników na ucztę i masę innych ciężkich do przewidzenia wydatków. W zeszłym roku składki wynosiły odpowiednio:
- Dorosły 100 PLN na miejscu w dniu przyjazdu lub 80 PLN przy przedpłacie na konto chorągwi w terminie do 15.06.2025
- Dzieci do lat 16: 30 PLN niezależnie od metody płatności
- Dzieci do lat 3 wchodzą za darmo
Najpewniej można założyć, że w tym roku będzie podobnie. Bądźcie na to gotowi:D
Uczta CDSW na Grunwaldzie
Nie wszyscy nasi adepci noclegują we wspólnym obozie w chorągwi podolskiej, dlatego też od tego roku będziemy organizowali w piątek wieczorem wspólną wewnętrzną ucztę CDSW. Mamy nadzieję, że wszyscy nasi Adepci będący na Grunwaldzie przyjdą spędzić ten wieczór wspólnie przy jadle i napitku.