Co to są te wyjazdy rekonstrukcyjne
Jak by nie spojrzeć ludzie już od dawnych wieków zajmują się rekonstrukcją historyczną -wszak czym innym były nautilia organizowane w amfiteatrach rzymskich? Ale o nowoczesnym ruchu rekonstrukcyjnym w Polsce mówimy tak na prawdę od lat 90 kiedy to w całym kraju powstawały pierwsze duże bractwa rycerskie skupiające wtedy pasjonatów dawnych czasów. Trzeba przyznać, ze z perspektywy naszej poziom wiedzy oraz samego podejścia do rekonstruowania poziom wtedy był wybitnie niski, acz trzeba mieć w pamięci zarówno kontekst finansowy tamtych czasów dla większości Polaków jak i to, że łatwo jest rozwijać idee a trudno je tworzyć. Na pewno to właśnie tamte Bractwa Rycerskie położyły mocne fundamenty pod dalszy rozwój ruchu rekonstrukcyjnego. Warto wiedzieć, że rekonstruować można praktycznie dowolne czasy i choć w świadomości większości ludzi głównie żyje średniowiecze, to jest bardzo duże środowisko odtwarzające sarmatów, wojny napoleońskie, II Wojnę Światową a za oceanem Wojnę secesyjną. Choć początkowo ideą podstawową rekonstrukcji była próba pokazania widzom bitew w ramach festiwali, to wraz z czasem osoby znajdujące się w tym ruchu szukały innych wyzwań. Dla wielu z nich to nie machanie mieczem a dogłębna analiza źródeł historycznych okazały się najważniejszym elementem tego hobby. Zaowocowało to dużymi zmianami. Sporo grup wręcz odeszło od uczestnictwa w otwartych festiwalach dla widzów a zaczęło we własnym środowisku robić zamknięte spotkania. Były to choćby próby odtworzenia historycznych uczt czy wędrówki w jak najwierniejszych strojach. Inna część postanowiła skupić się tylko na rekonstrukcji rekonstrukcji dawnych sposób walki a jeszcze inna poszła w tworzenie zupełnie nowego sportu zwanego Sportowymi Walkami Rycerskimi. Sportu, który łączy tradycję uzbrojenia, niesamowitą atmosferę z prawdziwymi walkami.
Uproszczony podział
Jets to bardzo uproszczony podział bardziej dla członków klubu a nie analiza zjawiska. Jak zapewne zaraz zuwazycie wszytskie te trzy kolumny się przneikają i czasem naprawdę trudno jest wyraźnie określić któy wyajzd jest czym.
Wyjazdy czysto rekonstrukcyjne
Imprezy o mocnym zacieciu
Imprezy zazwyczaj odbywające się albo bez widzów albo w małej wyłączonej części, np: bitwa dla widzów ale poza tym impreza zamknięta dla samych uczestników. W większości są to imprezy na zaproszenie z bardzo wysokimi wymaganiami względem jakości odtworzenia strojów.
Imprezy często potoecznie nazywane po prostu wyjazdami reko
Imprezy przygotowane w główniej mierze pod kątem zaprezentowania wycinka historii widzom oraz dobrej zazwyczaj stosunko mało wymagajacej finansów zabawy w historycznym sznycie. Choć trzeba przyznać, ze w ostatnich mocno wymagani poszły do góry i na wiekszości imprez nie wystarczy mieć lniane gacie i koszule.
Uwaga:
Czasem też w potocznej mówiąc o wyjazdach reko ma się na myśli po prostu udział w festiwalach/turniejach z widzami. W naszym rozumieniu wyjazdy reko to nie są wyjazdy stricte rekonstrukcyjne.
Wyjazdy sportowo – turniejowe
Imprezy przygotowane w główniej mierze pod kątem zrobienia show rycerskiego dla widzów. Często towarzyszy temu elmenty prezentacji hsitori dla widzów, ale dla uczestników najwazniejszy są same rycerskie zawody.
Trzeba przyznac że granica pomędzy wyajzdami reko a turniejowymi jest dosyć płynna. Często za wyajzdy sricte sportowe uznaje się te imrpezy gdzie nie są wymagane stroje historyczne przed i po walkach i gdzie nie ma oboziwska. Choćby działając akiedyś Polska Liga Walk Rycerskich
Za wyjazdy turniejowe można by uznać wtedy te gdzie rozkłada się namiot ma się strój historyczny i po walkach mozna uczestniczyć w zabawawch w obozie. Tu choćby Grunwald, Turniej w Liwie i inne.
Pokazy
Pokazy są to eventy skupione bezpośrednio na widzu i na zaprezentowaniu historii lub walk rycerskich bezpośrednio. Jest to ten elment tego hobby gdzie naturalne jest opłacenia wszytskich uczestników i możliwość dorobienia sobie w weekend zazwyczaj w pięknej scenerii robiąc to co się lubi.
Częśc turniejów też ma formy tzw. żołdu czyli pieniedzy majacych być zwrotem kosztów i wysiółku włożonego przez rekonstruktorów w przyjechanie na dany turniej/imprezę. Dzięki temu organizator moze miec pewnosć że opąłceni ludzie przyjadę. Zakres obowiżków jest różny. Czem żąden po prostu nalezy robić tło czasem natomiast wymagane jest wzięcie udziału w np konkretnej liczbie konkurencji turniejowych. Czyli znowu mamy to, że poszczególne kolumny podzuł
Jak pojechać
CYWIL – osoba niezbrojna
Pierwszym oczywistym elementem jest po prostu chęć. Drugim posiadanie stroju. Oczywiście nie trzeba mieć wszystkiego od razu bo jak zobaczycie mamy swój magazyn ale dobrym sygnałem dla trenera realnych chęci jest to, że jednak już realnie zaczęliście coś robić w kierunku wyjazdu. Najtrudniejszym elementem do pożyczenia ze stroju zawsze są buty historyczne. W tej kwestii nie ma co oszczędzać warto wybrać dobre buty od rzemieślnika bo takie wytrzymają lata. Później warto zaopatrzyć się w nogawice, gacie i koszulę a co dalej to już zależy od sylwetki jaką chcecie przygotować. Na niektórych eventach gdzie jest insenizacja bitwy takie osoby mogą po pobraniu klubowych przeszywalnic, hełmów i halabard wyjść do niej i zaznać pierwszy raz smaku „bitwy średniowiecznej”:)
ZBROJNY
Tu kwestia jest podobna. W klubie jest bardzo dużo osób. Jako klub staramy się wspierać osoby w rozpoczęciu startów turniejowych. Jednak pierwszym i najważniejszym sygnałem, że ktoś do tego poważnie podchodzi jest to, że rozpoczął kompletowanie sprzętu. Podobnie jak w wypadku Cywila pierwsza rzecz, którą warto się zaopatrzeć to buty, następnie przeszywalnica, w dalszej kolejności hełm i rękawice. Są to elmenty które ze względów higienicznych są problematyczne w pożyczaniu. A mając taki zestaw można liczyć, że na wyjazd uda się pożyczyć z klubu resztę wymaganego sprzętu.
Zaplecze naszego klubu
Samochód 9 os
Na pokazy i duże eventy zabieramy nasz klubowy samochód pozwalający znacznie ułatwić logistykę
Magazyn strojów
Na ten moment posiadamy kilkaset elementów strojów historycznych
Magazyn pancerzy
W naszym magazynie znajduje się około 10 pancerzy na okres grunwaldzki i wiele z innych okresów. Do tego jest abrdzo dużo pojedyńczych elementów mogących przydać się w uzupełnianiu sprzetu.
Magazyn broni
Mamy broń przeznaczoną do turniejów. Są to dobre bronie przygotowane pod katem trwałości, którymi nasi adepci mogą stoczyć pierwsze turnieje.
Zaplecze namiotowe
Mamy kilkanaście namiotów, na dużych imprezach rozstawiamy klubową stodołę dla tych osób co nie mają własnych. Czasem też pożyczamy klubowiczom, jeżeli potrzebują jeden raz na wyjazd.
Dodatkowe informacje
Artykuły:
Jeżeli szukasz jeszcze bardziej immersi (wczucia się w postać) i lubisz aktorstwo sugerujemy rozważyć też udział w LARP-ach. Choćby przygotowywanych przez współpracujące z nami LARPy Biały GRYF
Gdzie w tym roku na pewno będziemy klubem
Grunwald
Turniej o Pierścien Księżnej Anny na zamku w Liwie
Pułtusk
Okuniew
Największe Rekonstrukcje w Polsce:
- Bitwa pod Grunwaldem:
- Miejsce: Grunwald
- Liczba uczestników: Zazwyczaj bierze w niej udział od 1,000 do 2,000 rekonstruktorów.
- Opis: Odbywa się corocznie w lipcu, upamiętniając bitwę z 1410 roku, jedną z największych w historii średniowiecznej Europy.
- Oblężenie Malborka:
- Miejsce: Zamek w Malborku
- Liczba uczestników: Około 500-1,000 rekonstruktorów.
- Opis: Festiwal odbywa się co roku i prezentuje życie w średniowieczu, w tym walki rycerskie, rzemiosło i kulturę.
- Jarmark Wikingów w Wolinie:
- Miejsce: Wolin
- Liczba uczestników: Około 1,000 do 2,000 rekonstruktorów.
- Opis: To coroczne wydarzenie odbywa się w sierpniu i gromadzi uczestników z Polski i zagranicy, którzy prezentują życie Wikingów, w tym walki, rzemiosło, oraz prezentacje kulturowe. Jarmark przyciąga wielu odwiedzających, oferując bogaty program atrakcji, pokazów oraz warsztatów.