Współczesny Trening Rycerski

Współczesny Trening Rycerski to nasz autorski system treningowy. Przygotowaliśmy go przede wszystkim z myślą o nowoczesnej sportowej rywalizacji rycerskiej oraz jako formie rekreacji. Jego twórcą jest Robert Szatecki, doświadczony reprezentant Polski, zdobywca wielu medali na światowych arenach walk rycerskich, aktywista promujący sportowe pojedynki rycerskie i zdrowy styl życia a także założyciel Centrum Dawnych Sztuk Walk.

Trzeba wymienić jeszcze dwie osoby szczególnie zasłużone dla opracowania założeń WTR. A są to:

Krzysztof Szatecki czyli jeden z najbardziej utytułowanych na świecie zawodników specjalizujący się w Profesjonalnych Walkach Rycerskich.

Bartosz Wysoczański doktor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Dla adeptów przygotował on serię wykładów, mających na celu wspieranie bezpiecznego uprawiania tego sportu. Wykłady są regularnie przeprowadzane w ramach naszych corocznych obozów sportowych.

Naszym głównym celem było dostarczenie kompleksowego treningu umożliwiającego naukę walki bronią średniowieczną i czerpanie z tego radości przy minimalnym ryzyku kontuzji. Co istotne, system ten jest żywy i cały czas pracujemy nad jego rozbudową.  „Kompendium treningu i technik WTR” – będące podstawowym źródłem wiedzy dla trenerów na bieżąco jest uzupełniane przez wszystkich trenerów na bazie nowych doświadczeń i aktualnych trendów pojawiających się na zawodach.

Dla kogo jest Współczesny Trening Rycerski:

System ten skierowany jest do osób zainteresowanych walką bronią średniowieczną zarówno w kontekście rekreacyjno-zdrowotnym jak i stricte sportowym. Warto zwrócić uwagę na bardzo duży nacisk w pierwszych miesiącach treningu na właściwie przygotowanie motoryczne, ogólnosprawnościowe i wydolnościowe. Takie podejście pozwala na właściwe wdrożenie się w treningi osobom, które nie miały okazji wcześniej trenować żadnego sportu. Treningi dzięki wykorzystaniu bezpiecznych zamienników broni pozwalają rywalizować i poczuć adrenalinę bez większego zagrożenia dla zdrowia. Dzięki usystematyzowaniu materiału jest to też najlepsza droga dla wszystkich zainteresowanych profesjonalną rywalizacją. Dotyczy to zarówno Sportowych Walk Rycerskich w historycznych zbrojach stalowych jak i HEMA we współczesnych ochraniaczach szermierczych.  Każdy po pełnym cyklu szkolenia będzie sobie dobrze radził na turniejach a wiedza wyniesiona z treningów będzie świetną bazą pod dalszy samodzielny rozwój i szukanie swojego indywidualnego stylu walki.

Trening Grupowy Współczesny Trening Rycerski
Współczesny Trening Rycerski
Współczesny Trening Rycerski zajęcia dla dzieci
Ciekawostka!
Warto wiedzieć, że mamy także historyczne materiały dotyczące walki tarczą i mieczem. Poczynając od sag wikińskich, przez manuskrypty, malunki naścienne i na tkaninach ( Tkanina z Bayeux) aż w końcu do dających najwięcej wiedzy traktatów szermierczych z okolic XIV wieku jak  Walpurgis Fechtbuch czy I.33. Powyższy traktat skupia się na najmniejszym rodzaju tarczy czyli puklerzu.

Współczesny Trening Rycerski – podział zajęć:

ZAJĘCIA GŁÓWNE


Powinny się one znaleźć w każdej sekcji trenującej WTR

ZAJĘCIA WSKAZANE


Wskazane jest, żeby wraz z rozwojem sekcji pojawiały się poniższe zajęcia

ZAJĘCIA DODATKOWE


Poniższe zajęcia mogą uzupełnić zrozumienie dodatkowych aspektów walki

Rankingi WTR

Dla wsparcia rozwoju adeptów i ich motywacji w ramach systemu WTR sugerujemy wprowadzenie w klubie rankingu. Dodatkowo warto połączyć go z systemem stopni wewnętrznych. Wzorcowym rankingiem jest ten działający w CDSW. Pamiętajmy jednak, że należy go dostosować do warunków w jakich działa konkretny klub.

Akredytowanie trenerów WTR:

Trener posiadający akredytację od CDSW to pewność i bezpieczeństwo. Przykładamy wielką uwagę do zapoznania trenerów nie tylko z samym systemem ale także zaopatrzenia ich w wiedzę dotyczącą bezpiecznego treningu. Proces akredytacji trenerów obejmuje udział w specjalnie zorganizowanym seminarium.

Centrum Dawnych Sztuk Walk
ul. Kolejowa 8c
01-210 Warszawa
Telefon:
+48 664 835 379
Email:
kontakt@cdsw.pl