Współczesny Trening Rycerski to autorski system treningowy, przygotowany przede wszystkim z myślą o nowoczesnych formach rywalizacji rycerskiej w sporcie oraz jako formie rekreacji. Jego twórcą jest Robert Szatecki, doświadczony reprezentant Polski, zdobywca wielu medali na światowych arenach walk rycerskich, aktywista promujący sportowe pojedynki rycerskie i zdrowy styl życia, a także założyciel Centrum Dawnych Sztuk Walk.
W procesie opracowywania tego systemu istotny udział odegrał Krzysztof Szatecki, jeden z najbardziej utytułowanych na świecie zawodników specjalizujący się w Profesjonalnych Walkach Rycerskich. Konsultacje z zakresu bezpieczeństwa i motoryki prowadził doktor Bartosz Wysoczański z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Dla adeptów WTR przygotował on serię sześciu wykładów, mających na celu wspieranie bezpiecznego uprawiania tego sportu.
Głównym celem przyświecającym twórcom było dostarczenie kompleksowego treningu, umożliwiającego naukę walki bronią średniowieczną i czerpanie z tego radości przy minimalnym ryzyku kontuzji. Co istotne, system ten jest żywy i cały czas rozbudowywany. „ Kompendium treningu i technik WTR” – będące podstawowym źródłem wiedzy dla trenerów na bieżąco jest uzupełniane przez wszystkich trenerów na bazie nowych doświadczeń i aktualnych trendów pojawiających się na zawodach.
Dla kogo jest Współczesny Trening Rycerski:
System ten skierowany jest do osób zainteresowanych walką bronią średniowieczną zarówno w kontekście rekreacyjno-zdrowotnym jak i stricte sportowym. Warto zwrócić uwagę na położony bardzo duży nacisk w pierwszych miesiącach treningu na właściwie przygotowanie motoryczne, ogólnosprawnościowe i wydolnościowe. Takie podejście pozwala na właściwe wdrożenie się w treningi osobom, które nie miały okazji wcześniej trenować żadnego sportu. Treningi dzięki wykorzystaniu bezpiecznych zamienników broni pozwalają rywalizować i poczuć adrenalinę bez większego zagrożenia dla zdrowia. Dzięki usystematyzowaniu materiału jest to też najlepsza droga dla wszystkich zainteresowanych profesjonalną rywalizacją. Dotyczy to zarówno Sportowych Walk Rycerskich w historycznych zbrojach stalowych jak i HEMA we współczesnych ochraniaczach szermierczych. Każdy po pełnym cyklu szkolenia będzie sobie dobrze radził na turniejach a wiedza wyniesiona z treningów będzie świetną bazą pod dalszy samodzielny rozwój i szukanie swojego indywidualnego stylu walki.
Ciekawostka! Warto wiedzieć, że mamy także historyczne materiały dotyczące walki tarczą i mieczem. Poczynając od sag wikińskich, przez manuskrypty, malunki naścienne i na tkaninach ( Tkanina z Bayeux) aż w końcu do dających najwięcej wiedzy traktatów szermierczych z okolic XIV wieku jak Walpurgis Fechtbuch czy I.33 skupiającego się na najmniejszym rodzaju tarczy czyli puklerzu. |
System stopni :
Treningi WTR podzielone są na 3 kolejne etapy oznaczane stopniami WTR, które dla wielu osób stanowią motywacją do jeszcze cięższej pracy nad sobą i przykładania się do treningów.
Same stopnie nie są obowiązkowe a możliwość uczestnictwa w poszczególnych grupach nie jest od nich uzależniona , ale „Treningi Egzaminacyjne” stanowią rewelacyjny sposób usystematyzowania zdobytej wiedzy.
STOPIEŃ III
Adept poznał i umie zastosować podstawowe elementy WTR m.in.:
- Zdobył umiejętności właściwej rozgrzewki i przygotowania się do treningu
- Podstawowe postawy i kroki (m.in. podstawowa/zasadnicza, odwrotna, krótki, długi)
- Podstawowe cięcia (m.in. Bezpośrednie natarcia na wyznaczone strefy)
- Podstawowe zasłony
- Zna podstawy taktyki szermierczej
- Wziął udział w turnieju kwartalnym
STOPIEŃ II
Adept poznał i umie zastosować średnio-zaawansowane elementy WTR m.in.:
- Rozszerzone postawy i kroki (m.in. skośna, wyciągnięta, półkrok)
- Rozszerzone zestaw cięć (m.in. Kombinacje łączone)
- Rozszerzone zasłony
- 10 podstawowych kombinacji WTR
- Adept zna podstawy walki bronią dwuręczną
- Wziął udział w przynajmniej 3 konkurencjach w trakcie turniejów kwartalnych i zwyciężył minimum 2 walki na każdym z nich
STOPIEŃ I
Adept poznał i umie zastosować zaawansowane elementy WTR m.in.:
- Piątka zapaśnicza WTR
- Podstawy bezpiecznych zapasów
- Ofensywne wykorzystanie tarczy i rękawicy
- 10 zaawansowanych kombinacji WTR
- Adept swobodnie walczy dowolnym zestawem broni rycerskich – halabarda, włócznia, miecz i puklerz
- Wygranie przynajmniej 30 walk na turniejach kwartalnych
NAJBLIŻSZY TRENING EGZAMINACYJNY
DATA:
06.04.2024
CENA:
120 PLN
(w cenie dyplom i naszywka ze stopniem)
Ranking WTR:
Dla wsparcia rozwoju adeptów i ich motywacji w ramach systemu WTR sugerujemy wprowadzenie jakiejś formy rankingu – wzorcowym rankingiem jest ten działający w Centrum Dawnych Sztuk Walk w Warszawie jednak za każdym razem powinien on być dostosowany do warunków w jakich działa klub.
Akredytowanie trenerów WTR:
Trener posiadający akredytację WTR od Centrum Dawnych Sztuk Walk to pewność, że został dokładnie przeszkolony nie tylko w zakresie samego systemu, lecz także posiada obszerną wiedzę dotyczącą sportu i bezpiecznego treningu. Proces akredytacji trenerów obejmuje udział w specjalnie zorganizowanym seminarium, które kończy się egzaminem.