Współczesny Trening Rycerski

Współczesny Trening Rycerski to autorski system treningowy, przygotowany przede wszystkim z myślą o nowoczesnych formach rywalizacji rycerskiej w sporcie oraz jako formie rekreacji. Jego twórcą jest Robert Szatecki, doświadczony reprezentant Polski, zdobywca wielu medali na światowych arenach walk rycerskich, aktywista promujący sportowe pojedynki rycerskie i zdrowy styl życia, a także założyciel Centrum Dawnych Sztuk Walk.

Robert Szatecki twórca Współczesny Trening Rycerski

W procesie opracowywania tego systemu istotny udział odegrał Krzysztof Szatecki, jeden z najbardziej utytułowanych na świecie zawodników specjalizujący się w Profesjonalnych Walkach Rycerskich. Konsultacje z zakresu bezpieczeństwa i motoryki prowadził doktor Bartosz Wysoczański z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Dla adeptów WTR przygotował on serię sześciu wykładów, mających na celu wspieranie bezpiecznego uprawiania tego sportu.

Krzysztof Szatecki współautor Współczesny Trening Rycerski
Bartosz Wysoczański współautor Współczesny Trening Rycerski

Głównym celem przyświecającym twórcom było dostarczenie kompleksowego treningu, umożliwiającego naukę walki bronią średniowieczną i czerpanie z tego radości przy minimalnym ryzyku kontuzji. Co istotne, system ten jest żywy i cały czas rozbudowywany.  „ Kompendium treningu i technik WTR” – będące podstawowym źródłem wiedzy dla trenerów na bieżąco jest uzupełniane przez wszystkich trenerów na bazie nowych doświadczeń i aktualnych trendów pojawiających się na zawodach.

Dla kogo jest Współczesny Trening Rycerski:

System ten skierowany jest do osób zainteresowanych walką bronią średniowieczną zarówno w kontekście rekreacyjno-zdrowotnym jak i stricte sportowym. Warto zwrócić uwagę na położony bardzo duży nacisk w pierwszych miesiącach treningu na właściwie przygotowanie motoryczne, ogólnosprawnościowe i wydolnościowe. Takie podejście pozwala na właściwe wdrożenie się w treningi osobom, które nie miały okazji wcześniej trenować żadnego sportu. Treningi dzięki wykorzystaniu bezpiecznych zamienników broni pozwalają rywalizować i poczuć adrenalinę bez większego zagrożenia dla zdrowia. Dzięki usystematyzowaniu materiału jest to też najlepsza droga dla wszystkich zainteresowanych profesjonalną rywalizacją. Dotyczy to zarówno Sportowych Walk Rycerskich w historycznych zbrojach stalowych jak i HEMA we współczesnych ochraniaczach szermierczych.  Każdy po pełnym cyklu szkolenia będzie sobie dobrze radził na turniejach a wiedza wyniesiona z treningów będzie świetną bazą pod dalszy samodzielny rozwój i szukanie swojego indywidualnego stylu walki.

Trening Grupowy Współczesny Trening Rycerski
Współczesny Trening Rycerski
Współczesny Trening Rycerski zajęcia dla dzieci
Ciekawostka!
Warto wiedzieć, że mamy także historyczne materiały dotyczące walki tarczą i mieczem. Poczynając od sag wikińskich, przez manuskrypty, malunki naścienne i na tkaninach ( Tkanina z Bayeux) aż w końcu do dających najwięcej wiedzy traktatów szermierczych z okolic XIV wieku jak  Walpurgis Fechtbuch czy I.33 skupiającego się na najmniejszym rodzaju tarczy czyli puklerzu.

System stopni :

Treningi WTR podzielone są na 3 kolejne etapy oznaczane stopniami WTR, które dla wielu osób stanowią  motywacją do jeszcze cięższej pracy nad sobą i przykładania się do treningów.

Same stopnie nie są obowiązkowe a możliwość uczestnictwa w poszczególnych grupach nie jest od nich uzależniona , ale „Treningi Egzaminacyjne” stanowią rewelacyjny sposób usystematyzowania zdobytej wiedzy.

STOPIEŃ III

Stopień III tarcza herbowa

Adept poznał i umie zastosować podstawowe elementy WTR m.in.:

 • Zdobył umiejętności właściwej rozgrzewki i przygotowania się do treningu
 • Podstawowe postawy i kroki (m.in. podstawowa/zasadnicza, odwrotna, krótki, długi)
 • Podstawowe cięcia (m.in. Bezpośrednie natarcia na wyznaczone strefy)
 • Podstawowe zasłony
 • Zna podstawy taktyki szermierczej
 • Wziął udział w turnieju kwartalnym

STOPIEŃ II

Stopień II tarcza herbowa

Adept poznał i umie zastosować średnio-zaawansowane elementy WTR m.in.:

 • Rozszerzone postawy i kroki (m.in. skośna, wyciągnięta, półkrok)
 • Rozszerzone zestaw cięć (m.in. Kombinacje łączone)
 • Rozszerzone zasłony
 • 10 podstawowych kombinacji WTR
 • Adept zna podstawy walki bronią dwuręczną
 • Wziął udział w przynajmniej 3 konkurencjach w trakcie turniejów kwartalnych i zwyciężył minimum 2 walki na każdym z nich

STOPIEŃ I

Stopień I tarcza herbowa

Adept poznał i umie zastosować zaawansowane elementy WTR m.in.:

 • Piątka zapaśnicza WTR
 • Podstawy bezpiecznych zapasów
 • Ofensywne wykorzystanie tarczy i rękawicy
 • 10 zaawansowanych kombinacji WTR
 • Adept swobodnie walczy dowolnym zestawem broni rycerskich – halabarda, włócznia, miecz i puklerz
 • Wygranie przynajmniej 30 walk na turniejach kwartalnych


NAJBLIŻSZY TRENING EGZAMINACYJNY

DATA:

06.04.2024

CENA:

120 PLN

(w cenie dyplom i naszywka ze stopniem)


Ranking WTR:

Dla wsparcia rozwoju adeptów i ich motywacji w ramach systemu WTR sugerujemy wprowadzenie jakiejś formy rankingu – wzorcowym rankingiem jest ten działający w Centrum Dawnych Sztuk Walk w Warszawie jednak za każdym razem powinien on być dostosowany do warunków w jakich działa klub.

Akredytowanie trenerów WTR:

Trener posiadający akredytację WTR od Centrum Dawnych Sztuk Walk to pewność, że został dokładnie przeszkolony nie tylko w zakresie samego systemu, lecz także posiada obszerną wiedzę dotyczącą sportu i bezpiecznego treningu. Proces akredytacji trenerów obejmuje udział w specjalnie zorganizowanym seminarium, które kończy się egzaminem.

Centrum Dawnych Sztuk Walk
ul. Kolejowa 8c
01-210 Warszawa
Telefon:
+48 664 835 379
Email:
kontakt@cdsw.pl