Rycerska Broń Treningowa

Choć w Centrum Dawnych Sztuk Walk nie trenujemy z użyciem tak popularnego w ostatnim tygodniu KŁEM NARWALA to uczymy posługiwania się wieloma innymi brońmy.

Treningi miecza sportowego

Podstawowym zestawem jaki poznają nasi adepci miecza sportowego jest krótki miecz z tarczą lub sam miecz długi trzymany oburącz. Później dołączamy topór jednoręczny, topór dwuręczny, halabardę i włócznie a zamiast tarczy często pojawia się w użyciu puklerz, będący mała tarczą z uchwytem środkowym. Wszystkie te bronie są przygotowane w wersji miękkiej niewymagającej przez adeptów posiadania zbroi. Pozwalają one doskonale urozmaicić treningi szczególnie te gdzie rozgrywamy walki grupowe gdzie nagle jak na prawdziwym średniowiecznym polu walki pojawiają się zupełnie różne bronie determinujące stosowanie zupełnie odmiennych taktyk. Dopiero wtedy czarno na białym widzimy czemu wojna średniowieczna w dużej mierze opierała się na taniej broni drzewcowej.

Treningi zbrojne

Na treningach zbrojnych większy czas trenujemy ertalonowymi zamiennikami broni. Kiedyś używaliśmy głównie proste wałki ertalonowe o przekroju 26 i 28 mm. Następnie do tych wałków dodaliśmy spawane oprawy mieczowe w postaci głowicy i jelca, a teraz coraz więcej naszych adeptów kupuje specjalistyczne ertalonowe zamienniki w kształcie mieczy z wyraźną krawędzią a w wypadku szabel i krzywizną. Pozwala to znacznie ułatwić proces dydaktyczny oraz nie powoduje tak dużego dyskomfortu przy przejściu później na broń stalową.

Pozostałe treningi

Na zajęciach z knight fitu natomiast używamy stalowej wersji każdej broni, którą później zawodnicy walk rycerskich korzystają na polu walki. Na tych zajęciach co prawda nie ma sparingów ale jest nauka technik i bardzo często ciężkie zadnia wytrzymałościowe. A są to zaczynając od najczęściej używanych miecze krótkie i długie (niepoprawnie nazywane mieczami półtoraręcznymi), halabardy, topory jednoręczne, topory dwuręczne, wszelkiego rodzaju maczugi (od prostych pałek przez buzdygany po stalowe wekiery). Taka różnorodność pozwala bardzo dużo wynieść z zajęć i szeroko rozwijać swoje umiejętności bojowe.

Dla tych co preferują walkę z odległości walczyć przewidzieliśmy regularne zajęcia łucznicze i okazjonalne z noży i toporów do rzucania. A nasze najmłodsze dzieciaki regularnie konkurują w zawodach NERF organizowanych w CDSW.

Na sam koniec nie możemy zapomnieć o jednym, choć regularnie szable trenujemy pod kątem HEMY więc wymagamy tam od razu pełnego wyposażenia treningowego to każdy zainteresowany prawdziwą polską sztuką wojenną może dołączyć do co miesięcznego seminarium dotyczącego Sztuki Krzyżowej. Naprawdę warto poznać jak nasi przodkowie siali postrach w trakcie pojedynków.

To co? Gotowy na nową przygodę?

Centrum Dawnych Sztuk Walk
ul. Kolejowa 8c
01-210 Warszawa
Telefon:
+48 664 835 379
Email:
kontakt@cdsw.pl